انجمن قصه‌گویی:
قصه‌گویی به‌عنوان یک رسم کهن، راهی برای ارتباط مناسب میان اعصار و نسل‌ها و انتقال سینه‌به‌سینه فرهنگ، رسوم، آداب، درس‌ها و عبرت‌هاست؛ راهی برای سهیم کردن دیگران در شیرینی‌ها، موفقیت‌ها و دستاوردهای زندگی. در نگاهی تاریخی می‌توان گفت که قصه‌گویی و گوش سپردن به قصه‌ها همواره جزء یکی از مهم‌ترین و رایج‎ترین راه‎های انتقال تجربه بوده و در میان اقوام مختلف ایرانی، قصه‌ها همچون گنجینه یا میراثی گران‌بها سینه‌به‌سینه به نسل‌های بعد منتقل شده است. در نگاه آموزشی، تربیتی و پرورشی هم می‌توان نقش بسیار برجسته‌ای را برای قصه درنظر داشت چرا که بسیاری از مسائل مهم در حوزه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان از جمله مسائلی است که می‌توان با استفاده از قصه‌گویی به آن‌ها ارائه کرد. از این‌رو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان پرچم‌دار قصه‌گویی در ایران با هدف ترویج فرهنگ قصه‌گویی و تربیت مخاطب کنشگر، اقدام به تاسیس انجمن قصه‌گویی کرده است. انجمنی که با حضور چهره‌های شاخص حوزه به عنوان متولیان، کوشش می‌کند تا ضمن ارائه طرح‌درس‌های مدون برای پرورش استعدادهای بالقوه چتری برای حمایت از قصه‌گویان در 31 استان کشور باشد.
 
هدف انجمن:
هدف اصلی انجمن قصه‌گویی، ایجاد بستر مناسب جهت سازماندهی، توسعه آموزش و ترویج فعالیت‌ها و برنامه‌های قصه‌گویی در کشور و ایجاد توسعه روابط پویا با سایر کشورهای جهان است. علاوه بر این، انجمن قصه‌گویی اهداف ذیل را هم دنبال می‌کند.
توسعه و ترویج قصه‌گویی در جامعه
کشف و پرورش استعداد‌های قصه‌گویی
معرفی چهره‌های شاخص و موفق قصه‌گویی
برنامه‌ریزی در جهت تولید آثار (فیلم،کتاب، نمایش، اسباب‌بازی و ...)
ایجاد فضای امن و سالم برای تعامل و تبادل اطلاعات و دیدگاه‌های اعضای انجمن از طریق سمینارها، نشست‌ها،کنفرانس‌ها و ...
آموزش تخصصی قصه‌گویی، قصه‌پردازی و رشته‌های مرتبط با آن
ایجاد زمینه‌های پژوهش و تحقیق در عرصه‌های مختلف قصه و قصه‌گویی
تلاش در جهت تقویت برنامه‌های قصه‌گویی در فضاهای مجازی و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی قصه و قصه‌گویان
 
انواع عضویت در انجمن:
عضویت وابسته‌: این اعضاء پس از بررسی صلاحیت‌ها و مدارک‌شان (قید شده در آیین‌نامه انجمن) توسط نماینده انجمن در استان به عنوان عضو انجمن شناخته شده و کارت عضویت برای آنها صادر می‌شود و می‌توانند در دوره‌های آموزشی انجمن شرکت کرده و گواهینامه اخذ ‌کنند. اعضای وابسته باید شرایط زیر را داشته باشند.
دارای رتبه‌های اول تا سوم در جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای (حداقل دو سال رتبه کسب کرده باشند یا به‌عنوان نفرات اول تا سوم معرفی شده و جزو برگزیدگان باشند.)
دارا بودن از سه تا پنج اجرای قصه‌گویی حرفه‌ای (ارائه فیلم اجرا که در آن چهره قصه‌گو و مخاطب مشخص باشد ضروری است.)
داشتن سابقه قصه‌گو‌یی بیش از سه سال به تایید اساتید یا نماینده انجمن در استان
سابقه قصه‌نویسی، ترجمه و پژوهش در حوزه قصه‌گویی
 
عضویت پیوسته: این اعضاء توسط نماینده انجمن در استان‌ها به دبیر انجمن معرفی می‌شوند و پس از تایید رئیس انجمن، مجوز عضویتشان در انجمن مرکزی صادر می‌شود. لازم به ذکر است که این افراد زمانی می‌توانند به عنوان عضو پیوسته شناخته شوند که حداقل دو سال از عضویت وابسته بودنشان گذشته باشد و مدارک معتبر دوره‌های آموزشی مورد تایید انجمن و اجرای قصه‌گویی ارائه دهند. علاوه بر این، افرادی که در یکی از جشنواره‌های بین‌المللی کانون رتبه اول تا سوم قصه‌گویی کسب کرده‌اند هم می‌توانند به عنوان عضو پیوسته کانون به حساب آیند.
 
عضویت افتخاری: این اعضا توسط دبیر انجمن معرفی می‌شوند و پس از تایید رئیس انجمن مجوز عضویتشان در انجمن مرکزی صادر می‌گردد. افراد شناخته شده در توسعه و ترویج قصه‌گویی و مروجان قصه‌گویی شامل استادان، پیشکسوتان و ... از این دسته هستند.