• 1401/09/01 - 11:27
  • تعداد بازدید: 123
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
مدیرعامل کانون در مراسم پایانی جشنواره منطقه‌ای قصه‌گویی تهران:

قصه‌گویی همچنان هنری مهم است

آیین پایانی بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه ۵ با حضور مدیرعامل کانون پرورش فکری در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در آیین پایانی جشنواره قصه‌گویی منطقه‌ ۵ به میزبانی کانون استان تهران، گفت: قصه و قصه‌گویی پلی مستحکم میان انسان‌هاست. هر نژاد و قومیتی که مخاطب قصه قرار می‌گیرد پا به عالم خیال می‌گذارد و همراه با شخصیت‌های قصه اتفاق‌ها را تجربه می‌کند و ماجراجو می‌شود.

وی ادامه داد: زمانی که فناوری دنیا را تسخیر نکرده بود و انسان‌ها به اینترنت دسترسی پیدا نکرده بودند، قصه‌ها نقل محفل‌های شب‌نشینی مردم بودند و بهانه می‌شدند برای کنار هم بودن. امروز هم که بشر قله‌های پیشرفت را طی کرده و به اقیانوس اطلاعات دست پیدا کرده قصه‌گویی همچنان هنری مهم است.

علامتی تصریح کرد: شاید قصه‌ها مثل قبل نباشد و بشر به سمت فردگرایی و تنهایی پیش رفته باشد اما قصه‌گویی توانسته در جامعه امروز مسیر خود را پیدا کند. درواقع این هنر توانسته جایگاه خودش را در ذهن آدمی باز کند و این اعجاز هنر است.

مدیرعامل کانون گفت: چه بسیار بچه‌هایی که با شنیدن قصه از زبان پدر و مادرها و یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ها بهره بردند، نویسندگانی که با دغدغه رشد کودکان و نوجوانان قلم به دست می‌گیرند و به محتوای تازه فکر می‌کنند و هنرمندانی که برای رشد خود از میان همه هنرهای ارزشمند، قصه‌گویی را انتخاب می‌کنند. اینها می‌دانند رازی در قصه‌ها وجود دارد که خداوند در کتاب‌های آسمانی آنها را به کار برده است و ما حدود ۲۸۰ قصه قرآنی داریم.

علامتی با بیان اینکه هنر قصه‌گویی یکی از ابزارهای ارتقا زندگی کودک و نوجوان است ادامه داد: قصه زمانی چهره نقالی به خود می‌گیرد، زمانی شکل پرده‌خوانی و زمانی هم شکل مقتل‌خوانی دارد و گاهی هم به شکل قصه‌گویی ساده بروز پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: نتیجه تحقیق‌ها حاکی از این است که قصه‌گویی موجب آموزش اخلاقیات، تقویت خلاقیت، سرگرم‌کننده، تقویت مهارت بیشتر گوش دادن، تقویت مهارت‌های ارتباطی و در مجموع ابزار ارتقا کیفیت زندگی انسان‌ها مخصوصا در حوزه کودک و نوجوان است.                        

مدیرعامل کانون ادامه داد: کانون پرورش فکری همیشه تلاش کرده است در حوزه‌های فرهنگی قدم بردارد و جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با سابقه درخشانی که دارد توانسته عهده‌دار ترویج قصه در میان بخشی از کودکان و نوجوانان باشد.

وی افزود: قصه‌گویی از پایه‌ترین فعالیت‌های مربیان است که بازنگری شده و در ادامه رشد و گسترش پیدا کرده است. ما امروز با نسل توانمند قصه‌گویان مواجه هستیم که چراغ قصه‌گویی را روشن نگه داشتند.

مدیرعامل کانون بیان کرد: علاقه‌مندی نوجوانان به قصه‌گویی نشان‌دهنده این است که قصه‌گویی علاوه بر کارکردهای انتقال معنا، پرورش ذهن، افزایش تمرکز و تقویت زبان بدن بسیار لذت‌بخش و شیرین است.

علامتی در پایان صحبت‌های خود ضمن قدردانی از استان‌های مهمان و میزبان در این مرحله از جشنواره، هیات داوران و حاضران در برنامه گفت: امیدوارم سنت قصه‌گویی اعتلای بیشتری داشته باشد و فرهنگ قصه‌گویی رشد معناداری پیدا کند.

بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه پنج کشوری در تهران با معرفی برگزیدگان روز ۳۰ آبان ۱۴۰۱ به کار خود پایان داد.

کلمات کلیدی

شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت