کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با هدف کمک به ارتقای کیفیت آثار و معرفی کتاب های مناسب مخاطبان کودک و نوجوان و حمایت از پدیدآورندگان این حوزه، با نگاه به ارزش های اسلامی، ایرانی و بومی به کتاب های برگزیده ی ماه  و سال جایزه اهدا می کند. این جوایز شامل مرغک سیمین(کتاب های برگزیده ی ماه) و مرغک زرین ( کتاب های برگزیده ی سال) است که با انتخاب هیأت داوران به پدیدآورندگان و ناشران اهدا می شود. جایزه ی مرغک سیمین، در هر ماه، فقط به یک نویسنده یا شاعر یا مترجم و در هر فصل به یک ناشر تعلق می گیرد که در پایان هر فصل اهدا می‌شود.
جایزه ی کتاب ماه شامل: نشان مرغک سیمین، تندیس، لوح و جایزه ی نقدی و جایزه ی کتاب سال شامل: نشان مرغک زرین، تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی است.
کتاب هایی که موفق به دریافت مرغک سیمین و مرغک زرین شده اند، در فهرست خرید مراکز فرهنگی هنری کانون قرار می گیرند و در هر فصل به صورت فهرست کتاب های مناسب اعلام می شوند. 
بر این اساس دبیرخانه ی جایزه ی کتاب از پدیدآورندگان و ناشران حوزه ی کودک و نوجوان دعوت می کند مطابق آیین نامه ی جایزه ی مرغک، کتاب های خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
آشنایی با جایزه ی کتاب ماه و سال کانون:
جایزه: نشان مرغک، لوح تقدیر، جایزه ی نقدی و امتیاز خرید کتاب برای کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
اهداف
1- کمک در جهت ارتقای کیفیت کتاب‌های  کودک و نوجوان
2- حمایت از شاعران، نویسندگان، مترجمان، تصویرگران و ناشران
3- شناسایی و رتبه بندی آثار ارزشمند و معرفی آن به مخاطبان
4- جلب توجه عمومی به موضوع کتاب و کتابخوانی

 

 

میزان تاثیرگذاری جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی کودک و نوجوان
کارشناسان بررسی کردند

میزان تاثیرگذاری جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی کودک و نوجوان

مصطفی رحماندوست و حمیدرضا شاه‌آبادی در نشست تخصصی مجازی درباره‌ی «نقش جشنواره‌ها و جوایز کتاب در معرفی و خلق کتاب‌های خوب» سخن گفتند و در این نشست مطرح شد: اگرچه هنوز تا جریان‌سازی این جشنواره‌ها فاصله زیادی وجود دارد اما، جرقه‌های امیدبخشی در این زمینه دیده می‌شود.

 فرصت طلایی جشنواره را از دست ندهید
دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون

فرصت طلایی جشنواره را از دست ندهید

انتشار فهرست کتاب‌های مناسب یکی از دستاوردهای جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان است که به مدارس و خانواده‌ها برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان کمک می‌کند.

ادبیات کودک و نوجوان نیازمند توجه جدی است
رییس شورای سیاست‌گذاری جایزه کتاب ماه و سال کانون

ادبیات کودک و نوجوان نیازمند توجه جدی است

کشوری که شاعران و نویسندگان بزرگی در گستره زبان فارسی و ادبیات جهان دارد می‌تواند در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز تاثیرگذاری به مراتب بیشتری داشته باشد.

شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت

سامانه ی گفتگوی آنلاین