کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با هدف کمک به ارتقای کیفیت آثار و معرفی کتاب های مناسب مخاطبان کودک و نوجوان و حمایت از پدیدآورندگان این حوزه، با نگاه به ارزش های اسلامی، ایرانی و بومی به کتاب های برگزیده ی ماه  و سال جایزه اهدا می کند. این جوایز شامل مرغک سیمین(کتاب های برگزیده ی ماه) و مرغک زرین ( کتاب های برگزیده ی سال) است که با انتخاب هیأت داوران به پدیدآورندگان و ناشران اهدا می شود. جایزه ی مرغک سیمین، در هر ماه، فقط به یک نویسنده یا شاعر یا مترجم و در هر فصل به یک ناشر تعلق می گیرد که در پایان هر فصل اهدا می‌شود.
جایزه ی کتاب ماه شامل: نشان مرغک سیمین، تندیس، لوح و جایزه ی نقدی و جایزه ی کتاب سال شامل: نشان مرغک زرین، تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی است.
کتاب هایی که موفق به دریافت مرغک سیمین و مرغک زرین شده اند، در فهرست خرید مراکز فرهنگی هنری کانون قرار می گیرند و در هر فصل به صورت فهرست کتاب های مناسب اعلام می شوند. 
بر این اساس دبیرخانه ی جایزه ی کتاب از پدیدآورندگان و ناشران حوزه ی کودک و نوجوان دعوت می کند مطابق آیین نامه ی جایزه ی مرغک، کتاب های خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
آشنایی با جایزه ی کتاب ماه و سال کانون:
جایزه: نشان مرغک، لوح تقدیر، جایزه ی نقدی و امتیاز خرید کتاب برای کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
اهداف
1- کمک در جهت ارتقای کیفیت کتاب‌های  کودک و نوجوان
2- حمایت از شاعران، نویسندگان، مترجمان، تصویرگران و ناشران
3- شناسایی و رتبه بندی آثار ارزشمند و معرفی آن به مخاطبان
4- جلب توجه عمومی به موضوع کتاب و کتابخوانی

 

 

لیست اخبار صفحه :1
رسانه‌ها به معرفی کتاب‌ها کمک کنند
برگزیده جایزه کتاب سال کانون؛

رسانه‌ها به معرفی کتاب‌ها کمک کنند

برگزیده جایزه کتاب سال کانون پرورش فکری معتقد است کودکان و نوجوانان هر چه بیشتر در معرض کتاب‌ها قرار بگیرند بهتر جذب آن می‌شوند.

لزوم توجه به کتابخانه‌های کانون
مدیرعامل کانون و دبیر جایزه کتاب سال تأکید کردند:

لزوم توجه به کتابخانه‌های کانون

مهدی علی اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری و مصطفی رحماندوست دبیر جایزه کتاب سال کودک و نوجوان در جریان مراسم پایانی این جایزه با تأکید بر اهمیت کتابخانه‌های کانون، تجهیز کتابخانه‌های مراکز را مهم و ضروری دانستند.

نخستین جایزه کتاب سال کانون اهداء می‌شود
هم‌زمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی؛

نخستین جایزه کتاب سال کانون اهداء می‌شود

همزمان با بیست‌ونهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، آیین اهدای جایزه نخستین دوره کتاب سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری برگزار خواهد شد.

 احیای جایزه‌ی کتاب کانون نشانه‌ی توجه جدی به این حوزه است
دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان:

احیای جایزه‌ی کتاب کانون نشانه‌ی توجه جدی به این حوزه است

دبیر جایزه‌ی کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون در آیین اهدای جوایز به برگزیدگان فصل زمستان، احیای جشنواره‌ی باسابقه‌ی کتاب کودک و نوجوان کانون، از سوی مدیران کانون در قالب جایزه‌ی کتاب ماه و سال را نشانه‌ی توجه جدی به این حوزه عنوان کرد.

شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت