کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با هدف کمک به ارتقای کیفیت آثار و معرفی کتاب های مناسب مخاطبان کودک و نوجوان و حمایت از پدیدآورندگان این حوزه، با نگاه به ارزش های اسلامی، ایرانی و بومی به کتاب های برگزیده ی ماه  و سال جایزه اهدا می کند. این جوایز شامل مرغک سیمین(کتاب های برگزیده ی ماه) و مرغک زرین ( کتاب های برگزیده ی سال) است که با انتخاب هیأت داوران به پدیدآورندگان و ناشران اهدا می شود. جایزه ی مرغک سیمین، در هر ماه، فقط به یک نویسنده یا شاعر یا مترجم و در هر فصل به یک ناشر تعلق می گیرد که در پایان هر فصل اهدا می‌شود.
جایزه ی کتاب ماه شامل: نشان مرغک سیمین، تندیس، لوح و جایزه ی نقدی و جایزه ی کتاب سال شامل: نشان مرغک زرین، تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی است.
کتاب هایی که موفق به دریافت مرغک سیمین و مرغک زرین شده اند، در فهرست خرید مراکز فرهنگی هنری کانون قرار می گیرند و در هر فصل به صورت فهرست کتاب های مناسب اعلام می شوند. 
بر این اساس دبیرخانه ی جایزه ی کتاب از پدیدآورندگان و ناشران حوزه ی کودک و نوجوان دعوت می کند مطابق آیین نامه ی جایزه ی مرغک، کتاب های خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
آشنایی با جایزه ی کتاب ماه و سال کانون:
جایزه: نشان مرغک، لوح تقدیر، جایزه ی نقدی و امتیاز خرید کتاب برای کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
اهداف
1- کمک در جهت ارتقای کیفیت کتاب‌های  کودک و نوجوان
2- حمایت از شاعران، نویسندگان، مترجمان، تصویرگران و ناشران
3- شناسایی و رتبه بندی آثار ارزشمند و معرفی آن به مخاطبان
4- جلب توجه عمومی به موضوع کتاب و کتابخوانی

 

 

معرفی سه اثر برگزیده جایزه کتاب ‌ماه و سال کودک و نوجوان تابستان ۹۹

معرفی سه اثر برگزیده جایزه کتاب ‌ماه و سال کودک و نوجوان تابستان ۹۹

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هر ماه، هر فصل و هر سال برترین کتاب‌های کودک و نوجوان را داوری و آن‌ها را به مخاطبان معرفی و البته به این آثار جایزه‌هایی مانند مرغک سیمین، مرغک زرین و... اهدا می‌کند.

بیانیه هیأت داوران جایزه‌ی کتاب ماه فصل تابستان منتشر شد

بیانیه هیأت داوران جایزه‌ی کتاب ماه فصل تابستان منتشر شد

آیین اهدای جوایز فصل تابستان ۱۳۹۹ جایزه‌ی‌ کتاب ماه و سال کودک و نوجوان صبح روز ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد و سه اثر از میان ۱۴ اثر (۱۷ نسخه) راه‌یافته به مرحله نهایی، برگزیده شدند.

 آیین اهدای مرغک سیمین کانون به کتاب‌های برتر فصل تابستان

آیین اهدای مرغک سیمین کانون به کتاب‌های برتر فصل تابستان

در آیین اهدای جوایز این رویداد که صبح روز ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، سه اثر از میان ۱۴ اثر (۱۷ نسخه) راه‌یافته به مرحله نهایی، برگزیده شدند.

شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت